Při přípravě Vašich emailů můžete využít některé speciální kódy, které Vám usnadní práci. Asi nejběžnější je použití kódu pro oslovení daného kontaktu, nebo kódu pro oslovení s čárkou a písmenem.  Zároveň v každém Vámi odeslaném emailu nesmí chybět možnost, aby se příjemce mohl odhlásit z odběru dalších zpráv. I pro tento úkon je v Clipsanu připraven speciální kód.

Z pohledu návštěvníka, zákazníka

Váš zákazník obdrží emailovou zprávu, ve které ho oslovíte jménem (či příjmením). Díky tomu získá pocit, že email je určen jen jemu, že ho znáte a dali jste si tu práci a oslovili ho jménem. Věřte, že úspěšnost takovéhoto emailu je větší, než když email začíná „Vážení přátelé“.

Druhou položkou je odhlášení. Je Vaší zákonnou povinností umožnit příjemci odhlásit se z dalšího odběru. Pokud tedy zákazník po přečtení Vašeho emailu usoudí, že už dále od Vás nechce dostávat z jakéhokoliv důvodu další emaily, na konci zprávy musí najít odkaz nebo instrukci, jak toho dosáhnout.

Jak kódy použít

  • Pro oslovení použijte kód ve tvaru {salute}
  • Pro oslovení s čárkou a písmenem použijte kód ve tvaru {salutehash X} (kdy místo X použijete konkrétní písmeno)
  • Pro odhlášení použijte kód ve tvaru {optout}

{salute} – Kód pro oslovení

Při použití kódu pro oslovení bude každý Váš email začínat osobním oslovením příjemce. Podmínkou je, abyste v databázi u kontaktu měli jeho oslovení nastaveno a upraveno do 5. pádu (Petře, pane Sovo, pane Kulíšku). Pokud u některého z kontaktů oslovení nastavené nemáte, oslovení bude vynecháno. Je pouze na Vás, jestli své příjemce oslovujete křestním jménem nebo příjmením.

{salutehash} – Kód pro oslovení s čárkou a písmenem

Tento kód použijete v případě, kdy Vaše oslovení začíná jménem a pokračuje věta. Konkrétně např: „Martine, jak se dnes máte“.

{optout} – Kód pro odhlášení

Díky vložení tohoto kódu do patičky emailu dáte příjemci možnost se odhlásit z dalšího odběru Vámi odesílaných zpráv. Pokud tedy příjemce klikne na odkaz, tento kontakt se sám automaticky ve Vaší databázi označí jako neaktivní a další emaily už mu neodejdou.

Úkon odhlášení je automaticky doplněn zobrazením stránky, kde odběratele upozorníte na skutečnost, že se odhlásil. Můžete přidat rozloučení a máte také možnost zeptat se ho na důvod odhlášení. Ve statistikách potom vidíte, kdy se kontakt odhlásil a případně i důvod jeho odhlášení. Tyto údaje opět slouží jako zpětná vazba pro další připravované kampaně.

Krok č. 1 – Doplňte si u všech kontaktů oslovení

Jako první je potřeba doplnit u všech kontaktů oslovení. U stávajících kontaktů, které budete importovat do Clipsanu, to můžete udělat při tom. U nově získaných kontaktů oslovení průběžně doplňujte – to Vám usnadní tlačítko „Zařadit kontakty“, které najdete u přehledu kontaktů. U něj zároveň vidíte číslo, kolik kontaktů máte nezařazených, tzn. kolik máte nedoplněných oslovení.

Zařazení kontaktů
Zařazení kontaktů

Kliknutím na tlačítko „Zařadit kontakty“ se Vám zobrazí detail kontaktu a Vy máte možnost doplnit chybějící údaje. Systém automaticky doplňuje křestní jména a pohlaví, pokud takový údaj  v databázi máte.

Doplněné oslovení
Doplněné oslovení

Krok č. 2: Doplňte do textu emailu oslovení

Na začátek emailu doplňte oslovení. K tomu použijte speciální kód {salute}. Za pozdrav např. „Dobrý den“ vložte {salute}. Je potřeba použít složené závorky. Pokud máte u kontaktu nastaveno oslovení, ve zprávě se tento kód promění na konkrétní jméno. Pokud oslovení nastaveno nemáte, příjemce uvidí pouze oslovení „Dobrý den“ a dále už jen samotný text.

Kód pro oslovení
Kód pro oslovení

V případě oslovení s čárkou, ať na začátku zprávy nebo kdekoliv v jejím těle, použijete kód {salutehash X}. Oslovení pak bude vypadat následovně {salutehash J}ak se dnes máte? nebo {salutehash V}íte, že je dnes akční sleva na sekačky? Pak u kontaktu s nastaveným oslovením se zobrazí „Baboděde, jak se dnes máte…“ a u kontaktů, u kterých oslovení nastaveno nemáte, příjemce uvidí pouze  „Jak se dnes máte?“

Oslovení s čárkou a písmenem
Oslovení s čárkou a písmenem

Poznámka: V testovacích emailech, kde si ověřujete svou zprávu, je automaticky nastavené oslovení „Baboděde“. Skutečným příjemcům se zobrazovat nebude.

Krok č. 3: Do patičky emailu doplňte kód pro odhlášení

Při přípravě hromadné zprávy připravte odhlašovací odkaz v těle zprávy nebo nezávisle na ní v okně pro možnosti odhlášení. Nejdříve si připravte větu, která bude odhlášení provázet. Výchozí nastavení je univerzální:

Pokud již nechcete dále tyto zprávy dostávat, můžete odběr zrušit kliknutím na tento odkaz:
Zrušit odebírání dalších zpráv.

Nastavení odhlášení
Nastavení odhlášení

Označte kurzorem větu „Zrušit odebírání dalších zpráv“. Klikněte na tlačítko sponky pro tvorbu odkazu. Do adresy URL vložte kód {optout}.

Tlačítko pro tvorbu odkazu
Tlačítko pro tvorbu odkazu
Vytvoření odkazu pro odhlášení
Vytvoření odkazu pro odhlášení

Krok č. 4: Zkontrolujte a otestujte správnost zobrazení

Po uložení hromadné zprávy zkontrolujte správnost zadaných kódů. Zobrazte si náhled vytvářené zprávy.

Náhled vytvořeného emailu
Náhled vytvořeného emailu s použitím kódu {salute}

Náhled emailu s použitím kódu {salutehash J}
Náhled vytvořeného emailu s použitím kódu {salutehash J}

Pokud jste použili kód {salute} správně, místo konkrétního jména vidíte za pozdravem „Dobrý den“ výchozí označení „Baboděde“. Pokud v horní části náhledu překliknete na odkaz „Muž“, „Žena“, zobrazí se Vám oslovení ve tvaru upraveném podle pohlaví. Testovací oslovení slouží pouze jako náhled nebo v testovacím emailu, v žádném případě se nezobrazí skutečným příjemcům.

Je vhodné ještě poslat testovací email do své emailové schránky. Budete mít představu o tom, jak se bude email příjemci zobrazovat. Možnost zaslání testovacího emailu najdete pod tlačítkem „Náhled“.

Vyžádání testovacího emailu
Vyžádání testovacího emailu

Jak vypadá výsledek

Náhled emailu v Clipsanu
Tvorba emailu s použitím kódu {salute}

Nahled emailu v emailu
Zpráva v mailové schránce při použití kódu {salute}

Náhled emailu
Tvorba emailu s použitím kódu {salutehash J}

Nahled
Zpráva v mailové schránce při použití {salutehash J}

 

Comments

  1. Pingback: Použití speciálních kódů pro oslovení a skloňování textu podle pohlaví - Nápověda Clipsan.com

  2. Pingback: Příprava první emailové kampaně pro stávající zákazníky - Nápověda Clipsan.com

  3. Pingback: Problematika odhlašování v obchodních sděleních - Nápověda Clipsan.com

  4. Pingback: Příprava hromadné zprávy - Centrum podpory pro Clipsan

  5. Pingback: První krůčky v Clipsanu - Centrum podpory pro Clipsan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *