EET je od 1. 3. 2017 povinné u všech plateb v oboru maloobchod a velkoobchod vyjma převodu a dobírky.

V Clipsanu se Vás EET týká v případě, že využíváte platební bránu Paysan a prodáváte fyzické zboží. Pokud v tomto případě nemáte nastavené EET, není zákazníkům možnost platby kartou vůbec nabízena.

Pokud platební bránu Gopay, nastavte prosím EET přímo v Gopay. Více informací najdete zde.

V případě, že přijímáte pouze platby převodem či dobírkou, nemusíte EET řešit.

Jak funguje EET

 

  1. Podnikatel zašle datovou zprávu o transakci ve formátu XML Finanční správě.
  2. Ze systému finanční správy je zasláno potvrzení o přijetí s unikátním kódem FIK.
  3. Podnikatel vystaví účtenku (včetně FIK), kterou předá zákazníkovi.
  4. Zákazník obdrží účtenku.
  5. Zákazník si může ověřit svoji účtenku na Daňovém portále, podnikatel si ověří tržby evidované pod jeho jménem ve webové aplikaci Elektronická evidence tržeb.

Postup pro zprovoznění EET

1. Stáhněte si certifikát

Na daňovém portálu Finanční správy si stáhnete certifikát pro podpis zpráv do EET. Certifikát je vždy chráněn heslem. Podívejte se na postup pro generování certifikátu.

2. Registrujte provozovnu

Na daňovém portálu registrujte alespoň jednu provozovnu. Získáte unikátní číslo, které pak zadáte do Clipsanu. Podívejte se na postup registrace provozovny.

3. Nastavte Clipsan

V případě, že máte smlouvu na platební bránu Paysan uvidíte v nastavení svých fakturačních údajů pole pro údaje, které potřebujeme pro úspěšnou komunikaci se servery EET.

Výstupy EET

Po nastavení EET jsou automaticky na servery EET odesílány evidence – platby kartou. Seznam volání EET najdete v Clipsanu pod fakturačními údaji.

Daňové doklady objednávek, které spadají do EET, jsou automaticky doplněny všemi zákonnými údaji. Nejdůležitější jsou FIK (Fiskální Identifikační Kód) a BKP (Bezpečnostní Kód Poplatníka).

V případě, že odeslání informací o platbě z nějakého důvodu selže, je na daňovém dokladu místo FIK uveden PKP (Podpisový Kód Poplatníka). Clipsan následně zkouší odeslat informace o platbě každou hodinu, do úspěšného dokončení. Odesílaná data jsou vždy stejná a nemůže tedy dojít k duplicitě volání.

V Clipsanu se tržby evidují pouze při platbě kartou přes platební bránu Paysan a za zboží, které je označeno jako „Fyzický produkt“. U digitálních produktů (e-book, kurz, webinář, služby, vstupenky apod.) a členství zapneme EET automaticky ve 3. vlně tj. 1. 3. 2018.

Comments

  1. Pingback: Březnové novinky v Clipsanu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *